O knihovnu v Kovčíně ze začátku nestáli, Jana Tesařová je ale velkou milovnicí knih, proto si knihovnu doslova vybojovala.
„Když jsme si koupili v Kovčíně chalupu a odstěhovali se sem z Vimperka, nastal problém, kam dát všechny moje knížky. Jsem opravdu knihomol a měla jsem jich mnoho. Proto jsem je chtěla darovat obci. Tehdejší starosta o ně ale nestál,“ vysvětlovala Tesařová. Pokračovala, že po dalším volebním období, kdy do čela obce zasedl nový starosta, opět knihy obci nabídla. „Řekli mi, že děkují, ale že je nemají kam dát,“ dodala Tesařová s tím, že upozornila na budovu bývalé školy, která měla obrovské množství nevyužitého prostoru, a požádala je, zda by mohli uvolnit některý z prostorů právě pro knihovnu. „Řekli, že můžou, ale že nemají knihovníka. Tak jsem řekla dobře, tak já budu knihovnicí. Pak ale řekli, že na knihovnici nemají peníze. No co mi zbývalo, knihy miluji, proto jsem řekla, že to budu dělat zadarmo,“ smála se Tesařová.
„Obec vyklidila prostory a já začala srovnávat knihy, evidovat je a tak podobně. Bylo to poměrně dost práce, proto jsem oslovila svou dlouholetou přítelkyni Růženku Chládkovou, aby mi s knihovnou pomohla,“ vyprávěla Tesařová. „Snažím se pomoci, jak jen to jde,“ řekla Chládková.
„Na začátku nám pomohla i obec. První regál, který jsme na knihy získaly, nechala zhotovit právě obec,“ řekla Tesařová. Pomalu se začali snažit i lidé ze vsi. Nosili knížky, chodili se do knihovny dívat, pomáhali, vybílili. Jelikož jich bylo tolik, zeptala se Tesařová, zda by jim pronajali i jiné místnosti.
„Opět nám obec vyhověla a my jsme společnými silami vybudovali klubovnu a také malou tělocvičnu,“ popsala Tesařová vznik klubovny. V klubovně začali pořádat různé besedy a společenské akce. Také zde mají kovčínské maminky možnost společně posedět, zatímco jejich děti si hrají v tělocvičně, nechybí ani veřejný internet. „Vše, co tady máme, jsme získali v podstatě ze sponzorských darů,“ řekla Tesařová.
Za pořádání besed je vděčná i obec. „Jsou zváni různí zajímaví lidé, jako je veterinář, právník, farář a podobně. To je skvělé i z hlediska vzdělanosti občanů,“ řekl starosta Ivan Tesař s tím, že na besedy chodí převážně senioři, ale ani několik mladších lidí si je nenechá utéci. Každý měsíc pořádají alespoň jednu akci. „Hlavně se soustředíme na děti, kterých je přímo v Kovčíně málo, ale chodí k nám i děti z okolních vesnic a děti chalupářů,“ vysvětluje Tesařová. Na akcích, jako je dětský den, pochody kolem Kovčína, rozloučení s létem a podobně se schází poměrně velký počet dětí. „Také jsme zajistili vítání občánků, což byla velmi krásná událost,“ dodala. Hodně lidí se sešlo i na rozsvěcení stromečku, kdy s dětmi obcházeli obec a zpívali koledy. „Zorganizova jsme tento průvod především kvůli lidem, kteří už nejsou natolik pohybliví, aby se šli sami někam podívat. Bylo to velmi emotivní,“ usmívala se Tesařová.
Dalším projektem, do kterého se knihovna zapojila, je charita. „Sbíráme oblečení a ostatní věci, které jednou měsíčně odvážíme do Klatov do charity. Nebo také sbíráme víčka pro nemocné dětičky,“ popsala Tesařová.
„Víte, všechno je o setkávání. Když se lidé nemají kde se setkat, tak se odcizují a nic nefunguje. Tomu se v naší klubovně a knihovně snažíme zabránit,“ dodala na závěr Tesařová.