Do digitalizace některých vzácných knih se chce v letošním roce pustit Městská knihovna v Horažďovicích. Za tímto účelem vytvořila projekt Prácheňsko digitálně, na který žádá o dotaci ministerstvo kultury. „Naším záměrem je zpřístupnit prameny a literaturu o městě a jeho okolí. Většina základní vlastivědné literatury totiž vznikla v první polovině 20. století. Fond těchto publikací je už neúplný a opotřebovaný,“ nastínila situaci vedoucí horažďovické knihovny Lenka Šimonová.
Některé vzácnější tisky už knihovna z obavy ze ztráty ani nepůjčuje. V posledních letech totiž zaznamenala ztrátu například Dějin města Horažďovic. „Strach máme pochopitelně i o uchování ostatních dokumentů tohoto typu. Proto jsme také připravili projekt, který umožní bezproblémové využití těchto knih veřejností,“ vysvětlila Šimonová.
Knihy, na které se vztahuje autorský zákon, budou v elektronické podobě k dispozici k nahlédnutí jen v knihovně. Realizace projektu však závisí na přidělení dotace.
Historii a pověsti regionu se snaží knihovna přiblížit i nejmenším čtenářům v rámci celostátní akce Březen – měsíc internetu. „Tentokrát jsme na březen připravili regionálně laděný program zaměřený na probuzení zájmu dětí o minulost Horažďovicka. Tvoří ho besedy i soutěž O Prácheňský poklad, která spočívá ve výtvarném ztvárnění pověstí,“ doplnila Šimonová. Akce se koná v rámci projektu Děti a čtení u příležitosti letošního 120. výročí narození regionálního spisovatele a historika Karla Němce.