První adventní neděli se horažďovický kulturní dům opět proměnil v místo zaslíbené knihomolům, knihomolkám a především knihomolčatům. Nebyla to proměna jen tak ledajaká – návštěvníci vstoupili rovnou do tajemné Zahrady, inspirované stejnojmennou knihou Jiřího Trnky, jemuž byla celá akce zasvěcena.
Akci odstartovalo vystoupení Cvrčků – přiznejme si, že ti jsou v zahradách slyšet mnohdy častěji než ptáčci a zpěv dětí z místní „ZUŠky“ se tomu slavičímu nejen vyrovná, ale mnohdy ho i překoná. Po potlesku malým zpěváčkům a muzikantům přivítali návštěvníky starosta Mgr. Karel Zrůbek (jménem města) a herečka Jitka Smutná (jménem múz), která zde také představila literárně-dramatický seminář Čest, sláva a bohatství, který zde v létě spolu s Petrou Braunovou, Tomášem Fejtkem a Městkou knihovnou Horažďovice připravili; účastníci tohoto semináře pak přišli na pódium zazpívat písničku, kterou sami složili. Další slavnostní událostí byl křest knihy Šumavské pohádky autorů Ondřeje Fibicha a Petra Štěpána. Poté přiletěli dva čápi. Je pravda, že na počátku zimy se už dávno měli vyhřívat někde na jihu nebo tam mít minimálně namířeno, ale nezapomínejme, že tahle zahrada je tak trochu kouzelná. Čápi Eman a Eda provedli hravou formou děti komiksem o Horažďovicích, který díky knihovně nedávno vyšel.
Využiji polední přestávky a vylíčím, jak taková Zahrada vypadá. Tak zaprvé – všude jsou knihy; velké, malé, tenké, tlusté, pro nejmenší, předškoláky, prvňáčky i ostřílené školáky, sem tam se skrývá i knížka pro dospělé nebo děti, které si navykly vybírat literaturu na poličkách rodičů. Za většinou květin-knih se skrývá spoustu tvrdé práce šlechtitelů z řad spisovatelů, ilustrátorů či nakladatelů. Obdivovatelům krásné literatury tu byli k dispozici Petra Braunová, Martina Drijverová, Tomáš Walliant, Ondřej Fibich, Zdeněk Ležák, Vojtěch Otčenášek, víla Pohádka, Petr Štěpán a Miroslava Kuntzmannová a nakladatelství Albatros, Anagram, Roman Beránek – Levné knihy, Meander, Mladá fronta, Moon light a Thovt. Pro ty, kterým nedostatek peněz a sebeovládání nedovolil setrvat u stánků s knihami, byly v patře připraveny aktivity jako deskové hry, ukázky a prodej vánočních dekorací, zdobení perníků, origami, vánoční quilling, háčkované cukroví, paličkování, candy bag aj.
Po obědě vystoupili flétnisté z horažďovické ZUŠ. Následně představili přítomní autoři své nejnovější knižní počiny, které si u nich mohli dychtiví čtenáři koupit a podepsat. Ale to už se na pódiu připravovalo jedno z hlavních lákadel dne – loutkové představení Anča a Pepík známého alternativního divadla Buchty a loutky. Originální divadlo zaujalo nejen nejmenší děti, které napjatě sledovaly každý krok mluvících myší, ale i jejich rodiče. Ne všechny děti v publiku s sebou měly rodiče – právě jim, dětem z Dětského domova Chanovice, byla věnována celá částka jak z dobrovolného vstupného (8 723 Kč), tak z následné tradiční dražby „škatulí“ (14 623 Kč). Jak taková škatule vlastně vypadá? Inu, to je různé – fantazii se meze nekladou a tak je každá krabička od horažďovických i „cizích“ umělců z jiného materiálu, jiné velikosti, jiného tvaru a nezřídka i jiné funkce. Všechny děti už ale netrpělivě oblékaly bundy a vytahovaly zvonky a rolničky, aby mohly takto vyzbrojené odejít ve zvonkovém průvodu na náměstí k rozsvícení vánočního stromu, takže nezbývalo než vyhlásit vítěze soutěží vyhlášených knihovnou a dveře do Zahrady uzavřít.
Na závěr by bylo záhodno poděkovat všem sponzorům, organizátorům i přítomným autorům, kteří všichni přispěli k tomu, že tato skvělá akce mohla vůbec proběhnout. Hlavní dík ale patří vedoucí Městské knihovny Horažďovice, paní Lence Šimonové, která, patrně vyzbrojena mačetou, celý rok pečlivě připravovala Zahradu na otevření pro veřejnost. Pod jejím vedením navíc naše knihovna získala 1. místo ve své kategorii v soutěži Městská knihovna roku a navíc získala Zvláštní ocenění za práci s dětským čtenářem, což považuji a výkon vhodný obdivu. Nezbývá než poděkovat paní Šimonové a všem knihovnicím za skvěle odvedenou práci a do nového roku popřát ještě více spokojených čtenářů.