Možná, že mnozí z vás netuší, že roky zakončené „čtyřkou“ jsou věnovány české hudbě. Tato tradice započala od velkých oslav výročí Bedřicha Smetany v roce 1924. Od té doby jsou roky zakončené čtyřkou chápány jako Roky české hudby nejen u nás, ale i v zahraničí. V letošním roce jsme při této příležitosti chtěli vzpomenout na ty, kteří českou hudbu nejvíce proslavili. Oslovili jsme proto člena operního sboru Divadla J. K. Tyla v Plzni pana Jiřího Langmajera, který si pro horažďovické seniory připravil zajímavé vystoupení, které proběhlo 19. března v Oblastní charitě Horažďovice.
Protože hlavní téma bylo: Čeští hudební velikáni, připomněl nám pan Langmajer ty největší z nich – Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, nezapomněl ani na významného horažďovického rodáka, houslového pedagoga Otakara Ševčíka. Připomněl, že Češi se proslavili nejen vážnou hudbou, tedy operou, ale že sklízíme velké úspěchy také v oblasti folklóru, muzikálu či jazzu.
Za symbol české hudby označil Bedřicha Smetanu, jehož životu a dílu se věnoval velmi podrobně. Všichni samozřejmě tohoto hudebního velikána známe, víme, že byl postižen hluchotou, což musela být pro člověka, který celý život zasvětil hudbě, velká pohroma. Nyní jsme se ovšem dozvěděli, co bylo příčinou této choroby, jak ovlivnila Smetanův život a mnoho dalších zajímavých věcí.
Celé vyprávění obohatil pan Langmajer výběrem ukázek za symfonické básně Má vlast. Poslechli jsme si Vyšehrad, Vltavu či Tábor. Nebyly to ovšem jediné hudební ukázky, které zde zazněly. Pan Langmajer s sebou přinesl také své housle. Výběrem písní, které na ně zahrál, potěšil všechny přítomné, což dokazovalo to, že si všichni společně s chutí zazpívali.
Akce byla pořádána v rámci projektu SENIORŮM DOKOŘÁN za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.