Sušická knihovna učí půjčovat si knihy už děti z tamních mateřských škol
Hlavně na děti se zaměřují knihovny na Klatovsku při lákání nových čtenářů. Dospělým pak nabízejí kromě půjčování knih i různé besedy a další akce. A podle oslovených vedoucích knihoven to funguje, počet čtenářů i přes dnešní multimediální lákadla neklesá.
Například v Sušici začínají už u dětí v předškolním věku. „Začali jsme spolupracovat se školkami. Školka přijde, jedno dítě si vždy vybere knížku a ve školce si ji potom čtou. Pověřené dítě si knihu půjčí a pak ji zase přijde vrátit, a tím se učí, jak funguje knihovna,“ popsala novinku vedoucí městské knihovny Sušice Michaela Votavová. Spolupráce pak pokračuje i u dětí na základních školách, sušická knihovna nabízí dětem různé besedy, soutěže, a to i o prázdninách. „Za jeden výpůjční den přijde průměrně šedesát dětí, což beru jako úspěch. Děti čtou, chodí do knihovny třeba i jen trávit čas,“ dodala Votavová s tím, že průměrně chodí denně také sto deset dospělých čtenářů a ve zhruba jedenáctitisícové Sušici má knihovna cca dva tisíce registrovaných čtenářů.
Podobně to funguje i v Horažďovicích. „Zaměřujeme se na děti a na seniory, máme projekty „Děti a čtení“ a „Seniorům dokořán“. V rámci těchto projektů děláme mnoho akcí pro veřejnost, a tím se právě snažíme nalákat čtenáře. Myslím, že to celkem funguje, výrazný pokles čtenářů jsme v posledních letech nezaznamenali. Přesná čísla ale až tolik nehlídáme, na jednu průkazku k nám chodí třeba celá rodina,“ uvedla vedoucí ho- ražďovické městské knihovny Lenka Šimonová.
Složitější to mají s lákáním čtenářů v menších obcích. Příkladem, že i v těch může knihovna fungovat, mohou být třeba knihovny v Chudenicích nebo v Hejné. V Chudenicích s přibližně sedmi sty obyvateli měla knihovna za celý loňský rok cca sedmdesát registrovaných čtenářů. Letos má už šedesát. „Zavedli jsme čtenářský kroužek, do kterého pravidelně chodí deset dětí. Dospělé čtenáře lákáme hlavně na nově zavedenou mezik- nihovní výpůjční službu, kdy si mohou přes online katalog vybrat knihu z klatovské knihovny,“ popsala novinky chudenická knihovnice Lenka Homolková.
Druhou novou službou chudenické knihovny je výměnný knihovní fond. „Klatovská knihovna nám několikrát do roka zapůjčí soubor sedmdesáti knih, takže se nám častěji obnovuje knihovní fond,“ dodala Homolková, která v knihovně městyse působí od loňského května a další novinky plánuje na letošní rok. „Chceme uspořádat veřejné čtení, zapojíme se poprvé do Noci s Andersenem a další,“ nastínila chudenická knihovnice.
Novou knihovnici mají i v Hejné a i tam, se mohou pochlubit spoustou novinek, které lákají nové čtenáře* „V tak malé obci přilákat čtenáře skutečně není jednoduché. Nejvíce jich přibylo určitě díky tomu, že je celá knihovna opravená a nakoupily se knižní novinky. Začaly chodit i děti, kterým jsem nakoupila deskové hry, takže si tam chodí hrát. Měli jsme výtvarnou soutěž, máme rukodělně dílničky nejen pro děti, ale i pro dospělé, chodí dokonce i muži. Když jsme začali cvičit jógu, chodili tam lidé přes knihovnu, což bylo výhodné, protože si začali také půjčovat knížky,“ vyjmenovala hejenská knihovnice Hana Hrabáková, která se může chlubit i celorepublikovým úspěchem. Knihovna v Hejné totiž zvítězila v prvním ročníku „lajko- vací“ facebookové soutěže Knihovna jinak, kterou uspořádal Svaz měst a obcí ČR. „Líbilo se mi, že se o soutěži zmiňovali i lidé, kteří nemají fa- cebook. Doslechli se o tom a do knihovny přišli. Takže i to určitě nějaké čtenáře přilákalo,“ pochvalovala si Hrabáková.