„Katovická hora? Ano, tu znám, to je na cestě do Strakonic a bývali tam mufloni….“ Toto povědomí o známém místě, kousek před Katovicemi, máme většinou stejné. Ale ačkoliv to mnozí nevědí, je to i trochu jinak.
I pro mnohé z nás, studentů Univerzity 3. věku v Horažďovicích byly, v rámci studijního předmětu Regionální archeologie a historie, mnohé poznatky získané z přednášek lektorů nejenom zajímavé, ale jistě i úplně nové. A navíc jsme měli tentokrát i možnost vidět historii doslova „in natura“. Na jedné z přednášek jsme se domluvili, naplánovali termín a vydali se do přírody za poznáním. Osazenstvo šesti osobních aut vyrazilo v krásném teplém a slunečném odpoledni směrem na Strakonice a právě na onu historií opředenou Kněží (=Katovickou) horu. Ta je pojmenována podle jejích majitelů, tedy ve středověku jezuitů a v novějších dobách pak katovické farnosti.
Pod vedením pana lektora PhDr. Petra Menšíka, Ph.D. a při jeho vyprávění o historii jsme po pěkné cestě vyšli do míst, kde jsou vidět pozůstatky obranných valů původního slovanského středověkého hradiště. To se nalézá nad levým břehem Otavy a má rozlohu asi osm hektarů. Datováno je do 9. století. Podle výzkumu archeologů ze ZČU v Plzni se však podařilo doložit už dřívější osídlení, a to již 9.000 let před naším letopočtem. Valy hradiště jsou ještě dnes dobře zřetelné, i když i zde se promítá zásah současné techniky při údržbě lesního porostu. Hradiště zaniklo zřejmě za nástupu vlády Přemyslovců, v době kdy vznikla např. i Prácheň jako jeden z mnoha hradů při řece Otavě. Areál hradiště je chráněnou kulturní památkou.
Na Kněží hoře jsou vidět i pozůstatky z doby důlní těžby grafitu a jinou zajímavostí z jejího okolí je starý kamenný most, který kdysi vedl přes Březový potok.
Všichni jsme byli z dvouhodinového výletu za historií v přírodě nadšeni. Procházka lesem, poznání nových míst, další informace, radost z nalezeného „střepu“ (bude cenný?), pohoda i zakončení u katovické vyhlášené zmrzliny. A příště je v plánu návštěva nově otevřených expozic ve strakonickém muzeu, kam nás k návštěvě pozval jeho pracovník a náš další přednášející, pan Mgr. Vlastimil Král. Už dnes jsme natěšeni! A všem seniorům vzkazujeme: zařaďte se také do studia Univerzity třetího věku. Témata studia jsou různá, dozvědět se cokoli nového a dalšího je vždy příjemné. A neznámkuje se!!!